Наші бабусі свого часу використовували як уявних діток саморобні іграшки або згортки ганчірок. Сучасні дівчатка мають можливість грати цілими ляльковими сім'ями, годувати іграшкових малюків, возити їх в маленьких колясочках. Але суть гри «дочки-матері» залишилася колишньою.
У сюжетно-рольових іграх дитина має унікальну можливість реалізувати себе, як активний учасник відбувається діяльності, крім того в грі яскраво проявляються особливості мислення та уяви дитини, її емоційність, активність, розвиває проблема в спілкуванні.
Як грати в «дочки-матері» 1.Распределіте ролі - вирішіть, хто буде грати роль мами, а хто дочки. Корисно помінятися з дитиною місцями, так ви зможете більше зрозуміти, з якими труднощами стикається дитина, а він, у свою чергу, зможе відчути відповідальність, яку на себе беруть батьки.
2. Підготуйте ігрові атрибути: посуд, побутову техніку, меблі - це все можна купити або спорудити з підручних засобів.
3. Дозвольте дитині проявити фантазію у виборі сюжету гри, яка може відобразити реальні ситуації повсякденного життя.
Варіанти гри «дочки-матері» 1.Девочка грає з ляльками і сама придумує різні ситуації. Вона - мама, ляльки - доньки. Така гра розвиває здатність піклуватися про близьких, відповідати за свої вчинки, бути самостійною.
Граючи з ляльками, дитина намагається скопіювати дії близьких і родичів. В залежності від місця дії і ситуації, змінюються її настрій, голос, зачіска. У цій ситуації дайте дитині повну свободу.
2. Грають кілька дівчаток. Кожна з них повинна уявити себе мамою, бабусею, донькою чи татом. Наприклад, «мама» відводить «дочку» в садочок, сама йде на роботу, «бабуся» залишається вдома. Увечері вони збираються разом, п'ють чай, розмовляють. Потім з роботи приходить тато і розповідає, як пройшов його день. Це сценка з нашого життя, тільки в ролі дітей вона трохи прикрашена і спрощена.
3. Грають дівчинки з хлопчиками. Хлопчаки - це непосиди, які люблять посперечатися, тому дівчаткам доведеться навчитися не звертати уваги на непослух. Гра дає можливість дітлахам стати значимими у колі однолітків, відчути себе дорослими.
Користь гри «дочки-матері» 1. У грі «дочки-матері» діти самі створюють систему сімейних відносин, переграють конфлікти по відношенню до близьких і родичів, тому спостереження за такою грою завжди дає вам корисну інформацію про те, якою бачить вашу родину син або дочка.
2. Ви можете виправити недоліки в своїй поведінці, спостерігаючи за тим, як дитина виконує вашу роль. Дуже важливо зробити це вчасно, адже поведінка батьків дітьми сприймається як норма.
3.Мальчікам подобається грати роль батька - вони «ходять на роботу», «їздять за кермом», «будують будинок» - так вони починають засвоювати, що тата сильні і несуть відповідальність за свою сім'ю.
4. Ви можете використовувати «дочки-матері» як психологічного тренінгу. Якщо малюк дуже сором'язливий - запропонуйте йому пограти в цю гру. Але не керуєте грою, виберіть роль дочки - це допоможе дитині знайти упевненість в собі.
5. Ви повинні бути на одному рівні з дитиною - не бійтеся - це дозволить вам встановити відношення довіри. Малюк відчує в вас надійного друга, а не просто дорослого.
Сюжетно-рольові дитячі ігри знайомлять малюка зі світом людей, їх взаємовідносинами ізанятіямі. У ній діти приміряють на себе різні соціальні ролі, формують для себе шкалу цінностей, вчаться вибудовувати відносини з оточуючими.