Вводити прикорм дитині слід строго індивідуально в залежності від факторів його фізичного і психічного розвитку. Раніше російські педіатри наполягали на тому, що можна догодовувати малюка при відставанні в рості і розвитку манною кашею вже починаючи з віку в 1 місяць. На сьогоднішній день Всесвітньою організацією охорони здоров'я розроблені чіткі рекомендації щодо часу введення прикорму. Згідно з рекомендаціями, вводити прикорм немовляті, який знаходиться на природному вигляді вигодовування, можна тільки в 6 місяців. До цього часу всі соки, морси, компоти і навіть мед, яким змащують турботливі батьки пустушки, повинні бути виключені. Для малюка на штучному способі вигодовування цей термін може бути зрушений на два тижні раніше. З якого місяця вводити прикорм дитині?
Отже, ми визначилися, з якого місяця вводити прикорм немовляті найбільш безпечно. Тепер розберемо схему формування харчового раціону малюка більш детально, з приблизною прив'язкою до вікової шкалою. Батькам перед введенням будь-якого виду прикорму слід консультуватися з педіатром. У кожної дитини є свої особливості розвитку. Слід звернути увагу на наявність діатезу, шкірного і системної алергії, частоту стільця, рясність зригування і ряд інших чинників. Якщо ваша дитина не страждає харчовою алергією, то можна починати в 6 місяців давати протерті овочі, такі як кабачок, цвітна капуста або картопля. Останній коренеплід містить велику кількість крохмалю, тому може викликати розвиток шкірних алергічних реакцій. Уважно спостерігайте за дитиною після введення першого прикорму.
В 7 місяців допускається введення каш із злакових культур. Першими можуть стати гречана, ячна, вівсяна каші. Утримайтеся від використання манної і рисової круп. Вони досить алергени для дитини віком до року. Перед приготуванням каші крупа повинна бути подрібнена до стану борошна. Для приготування каші використовуйте воду або молочну суміш, яка підходить за віком дитині. Не можна готувати кашу на коров'ячому молоці. Воно містить глютен, який може спровокувати блювоту і рідкий стілець у грудничка. З 8 місячного віку допускається введення прикорму, що складається з кефіру та сиру. Кисломолочні продукти слід готувати в домашніх умовах з дотриманням гігієнічних правил. Немовляті до року не рекомендується давати сир і кефір, приготовані за допомогою бактеріальної закваски. Спробуйте готувати сир з допомогою розчину хлористого кальцію. Це більш безпечно для шлунково-кишкового тракту дитини. Рекомендується отримувати продукти для введення прикорму в спеціалізованих дитячих молочних кухнях, які працюють при дитячих поліклініках. У 9 місяців можна починати давати дитині фруктові пюре та соки в невеликих кількостях. Поки що варто виключати вершкове і соняшникове масло, кухонну сіль і цукор. Уже в 10 місяців малюк може починати пробувати відварну рибу. У 11-12 місяців лікарі рекомендують починати вводити в прикорм м'ясне пюре і м'ясо, приготоване на пару. З 6 місячного віку починайте давати дитині по кілька грам яєчного жовтка. Буквально кілька крихт, розчинених у молочній суміші або грудному молоці. Поступово збільшуйте цю кількість. До року в щоденний раціон дитини має входити половинка вареного курячого жовтка. Загальні правила введення прикорму немовлятам Педіатрами розроблені спеціальні правила введення прикорму немовлятам. Дотримуйтеся їх і у вас, швидше за все, не виникне проблем зі здоров'ям травного тракту вашої дитини. Основні правила введення прикорму:
• починайте вводити новий вид їжі з маленької дози, буквально - з половини чайної ложки; • з кожним днем збільшуйте це кількість в 2 рази; • спостерігайте за реакцією малюка; • при перших же симптомах розлади шлунково-кишкового тракту відміняйте прикорм; • давайте прикорм до основного прийому їжі; • прагнете до того, що давати прикорм в першій половині дня; • не вводьте в раціон дитини два різних харчових продукту одночасно; • використовуйте для прикорму тільки екологічно чисті продукти без барвників і ароматизаторів.
Відмовтеся від бажання давати дитині ту їжу, яку ви самі вживаєте в їжу. Навіть якщо це буде викликати у вашого малюка істерики, не варто заспокоювати його тим, що ви починаєте годувати його зі своєї тарілки. Ще небезпечніше годувати його тією ж ложкою, який ви тільки що їли самі. На ній можуть бути ті бактерії, які викликають у малюка найсильнішу інтоксикацію.