Після народження дитини батьки відчувають змішані почуття: з одного боку - радість, з іншого боку - страх за дитину, особливо під час його першої хвороби.
Навіть невеликий кашель або висип можуть стати приводом для хвилювання. Як зрозуміти, в яких випадках необхідно звернутися до лікаря негайно, в яких випадках можна дочекатися планового огляду педіатра, а в яких випадках приводів для тривоги немає? Нижче представлені шість симптомів, при появі яких батьки дитини повинні негайно звернутися до лікаря. 1. Синюшна забарвлення губ (ціаноз) Якщо у дитини посиніли губи, слизова оболонка рота або мову - значить, організм дитини відчуває нестачу кисню. Такий стан носить назву ціаноз. Що робити Якщо дитина посинів, необхідно викликати швидку допомогу.
2. Утруднене дихання Всі діти час від часу видають хрипить і стогнуть звуки. Однак якщо у дитини прискорене дихання, або йому важко дихати (при цьому він активно використовує дихальну мускулатуру і роздуває ніздрі) - значить, у нього дихальна недостатність. Що робити Негайно викликати дільничного педіатра або швидку допомогу.
3. Температура вище 38 ° C у новонароджених Якщо ректальна температура у дитини у віці до двох місяців вище 38 ° C, необхідно викликати дільничного педіатра. Такий стан може бути ознакою будь-якого захворювання, від застуди до менінгіту, тому лікарі дуже серйозно до цього ставляться.
Що робити У новонароджених температуру слід вимірювати лише ректально, оскільки інші способи є менш точними. При підвищенні температури у новонародженого слід викликати дільничного педіатра. Щоб встановити причину підвищення температури, новонародженому може знадобитися госпіталізація. У лікарні дитині проведуть ряд досліджень, при необхідності виконають люмбальную пункцію, і призначать антибіотики. У дітей старше двох місяців, мають більш зрілу імунну систему, підвищення температури не так небезпечно, як у новонароджених. 4. Прогресуюча жовтяниця Якщо шкіра новонародженого починає жовтіти, значить, у нього прогресуюча жовтяниця. Вона не завжди становить небезпеку для дитини. Існує фізіологічна жовтяниця, яка проходить самостійно. Якщо желтушность не зникає через певний час після народження або посилюється, дитину необхідно обстежити. Розвиток жовтяниці пов'язано з накопиченням білірубіну, який утворюється в результаті розпаду еритроцитів. Білірубін виводиться з організму дитини тільки після перетворення в печінці. Печінка дитини можна порівняти з пічкою, яка повільно нагрівається, але потім добре зігріває. Після народження печінка дитини працює досить повільно, тому в організмі новонародженого накопичується білірубін і шкіра набуває жовтяничного відтінку ». Різке підвищення рівня білірубіну призводить до пошкодження головного мозку, що супроводжується судомами і необоротними змінами.
Що робити Для того щоб білірубін виводився із стільцем, багато лікарів рекомендують годувати новонародженого частіше. Щоб прискорити руйнування білірубіну, використовується фототерапія (опромінення ультрафіолетом). Якщо ж це не допомагає, і рівень білірубіну продовжує підвищуватися, новонародженому показано переливання крові.
5. Зневоднення Якщо у дитини сухий підгузник, не виключено, що у нього зневоднення. Педіатри вважають, що в перший день життя дитині потрібен один підгузник, у другій - два і так далі до шостого дня, а потім - по шість підгузників в день. До інших симптомів важкого обезводнення відносяться сухість у роті, запалі очі і млявість.
Що робити При ознаках зневоднення слід відразу ж викликати дільничного педіатра. Для відновлення водно-електролітного балансу рекомендується використовувати розчин електролітів, а не воду. Надходження води в організм може привести до падіння рівня вмісту натрію і, відповідно, появи судом.
6. Блювота жовчю Блювота у дітей зустрічається досить часто. Вона виникає при сильному кашлі, плачі, переїданні і гострому розладі травлення. Блювотні маси зеленуватого кольору або кольору кавової гущі є грізними симптомами. Блювота жовчю може бути ознакою непрохідності кишечника, а блювотні маси кольору кавової гущі - ознака внутрішньої кровотечі. В обох випадках дитині необхідна термінова медична допомога. Блювота після травми голови свідчить про струс головного мозку. Однак незалежно від наявності або відсутності блювоти, дитини з травмою голови необхідно показати лікарю.
Що робити Негайно викликати дільничного педіатра. У кожному разі, батькам варто довіряти своїй інтуїції і при необхідності звертатися за медичною допомогою.