Апное недоношених - стан, при якому у недоношеної дитини тимчасово зупиняється дихання, зазвичай на 15-20 секунд.
Апное недоношених може виникати у дітей, народжених до 34-го тижня вагітності; ймовірність такого стану тим вище, чим більш недоношене дитя. Вважається, що воно викликане незрілістю відділу головного мозку, який керує диханням (дихального центру). Порушувати дихання може і звуження верхніх дихальних шляхів, пов'язане з їх незрілістю.
Симптоми
Періоди апное часто починаються в перші кілька днів після народження. Можливо регулярне дихання з короткими паузами (періодичне дихання). Якщо паузи тривають більше 20 секунд, вміст кисню в крові падає, що супроводжується посинінням шкіри дитини та зниженням частоти серцевих скорочень.
Лікування
Необхідно стежити, щоб голова і шия дитини лежали на одній лінії, і класти його в основному на спину або на бік - це може запобігти звуження дихальних шляхів. Якщо зупинки дихання тривають, особливо якщо дитина синіє від нестачі кисню або зменшується частота серцевих скорочень, часто призначають спеціальні препарати. Ці ліки стимулюють дихальний центр в головному мозку, в результаті дихання стає безперервним або паузи в диханні з'являються рідше. Якщо зупинки дихання повторюються часто, може бути необхідне підключення апарату штучної вентиляції легенів.
Шлунково-стравохідний рефлюкс лікують додаванням рисової каші в суміш дитини, за рахунок чого вона робиться густішою; піднімають узголів'я ліжка. Іноді, щоб зменшити частоту рефлюксу, призначають ліки.
Як правило, у недоношених дітей періоди апное стають більш рідкісними ще до того, як вони досягають віку повної доношенности (до часу, відповідному 34-му тижні вагітності), і повністю зникають до моменту виписки з лікарні. У розвинених країнах недоношених дітей з більшою вагою, у яких тривають періоди апное, виписують додому з монітором діяльності серця або дихання. В Росії таке моніторування проводять рідко.
Ускладнення
Іноді рефлекс, що веде до апное, стимулює шлунково-стравохідний рефлюкс, при якому кисле вміст шлунка закидається в стравохід.